STUDIOTECH

Studio One v3 Çıktı!

Merakla beklenen Studio One v3 sürümü duyuruldu. PreSonus tarafından geliştirlen Studio One, uzun süredir kulislerde dolaşan bilgilerle güncelleme sinyallerini aylar öncesinden vermişti. Bugün yayınlanan basın bülteniyle de Studio One v3 resmi olarak duyurulmuş oldu.

Yaklaşık 1,5 senedir çıkması beklenen DAW yazılımında değişiklikler oldukça fazla. Öncelikle kullanıcı arayüzü baştan aşağı değiştirilmiş ve Studio One yepyeni bir görünüme kavuşturulmuş. Bunun dışında yeni versiyonda gelen çoklu dokunmatik özelliği de oldukça dikkat çekiyor. Yeni sürümde birçok ilgi çekici özellik bulunuyor. Yeni Arrenger Track ile sequencer içerisinde hazırladığınız şarkının bölümlerini sürükle-bırak yöntemiyle kopyalamak veya yerini değiştirmek mümkün hale geliyor. Ayrıca yeni Stratch Pads özelliği ile projeden bağımsız bir zaman çizelgesinde çalışmak mümkün. Kısaca özetleyecek olursak; Stratch Pads, bir karalama defteri görevi görüyor ve alternatif aranjeler oluşturmanıza yardımcı oluyor. Stratch Pads‘de hazırladığınız partisyonları dilerseniz gerçek zamanlı proje içerisine aktarabilir veya projenizde herhangi bir kargaşa yaratmadan Stratch Pads‘de alternatif partisyonlar üzerinde çalışabilirsiniz.

Yenilenen Browser, sanal enstrumanları, pluginleri ve dosya sisteminde yer alan dosyaları, dilerseniz filtreleyerek dilerseniz de direkt olarak aramınıza yardımcı oluyor ve proje içerisine sürükle-bırak yöntemiyle kolayca aktarmanızı sağlıyor.

Studio One v3’ün yeni Extended FX Chains’i de öne çıkan yenilikler arasında bulunuyor. Adından da anlaşılabileceği gibi bir efekt zinciri oluşturmanızı sağlayan Extended FX Chains, kanal üzerinde bulunan insert efektlerini routing yapmak için mükemmel bir özellik. Extended FX Chains’de insert efektleri paralel veya seri olarak birbirine bağlayarak, kendi efekt zincirinizi oluşturabilirsiniz.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=LEf7lTY9TBA”]

MULTI INSTRUMENTS & MIDI EFEKTLERI

Öyle görünüyor ki Studio v3 beklemeye değer bir yazılım olmuş. Aradan geçen onca zaman içerisinde PreSonus hiç boş durmamış ve Studio One’ı harika özelliklerle süslemiş. Yeni sürümde öne çıkan diğer iki önemli yenilik ise çoklu enstruman desteği ve MIDI efektleri…

Çoklu enstruman desteği, proje içerisindeki sanal enstruman (VST) kanallarına birden çok enstruman eklemeye ve bu enstrumanları aynı FX Chains’de olduğu gibi yönetmeye izin veriyor. Bir diğer yenilik olan Arpeggiator, Chorder, Repeater, ve Input Filter gibi MIDI efektleri de Studio One Professional sürümüyle birlikte geliyor.

YENİ VE GELİŞTİRİLMİŞ ENSTURUMANLAR

Mai Tai adındaki yeni analog synth, electro ve bass seslerine ihtiyaç duyanlar için ilgi çekici bir enstruman olabilir. Bunun dışında Presence XT’nin 14 GB boyutundaki geniş ses kütüphanesi de Studio One v3’ün Professional sürümünde sizleri bekliyor olacak. Ayrıca Presence XT; EXS, Kontakt, Giga, ve SoundFont gibi popüler sampler formatlarını da okuyabiliyor.

banner-v3

Studio One Remote for iPad ile uzaktan kontrol, geliştirilmiş otomasyon özellikleri, Windows ve Mac için çoklu dokunmatik desteği, Rotor ve Bitcrusher isimli yeni audio efektleri ve step recording gibi 70’ten fazla yenilik bulunan Studio One v3, tüm dünyada satışa sunulmuş durumda. Mevcut Studio One kullanıcıları için ekonomik yükseltme seçenekleri bulunan yazılım, yeni satın alacak kullanıcılar için vergiler dahil 1035 ₺ fiyatla satın alınabiliyor. Tabi ülkemizdeki PreSonus yetkili satıcısı Compel‘in yazılımı ne zaman satışa sunacağı ve firmanın resmi fiyatlarının ne olacağı henüz bilinmiyor.

Studio One v3’ü 30 gün boyunca ücretsiz olarak denemek isteyen kullanıcılar buraya tıklayarak deneme sürümünü indirebilirler. Yazılım ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

http://studioone.presonus.com

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Aaaşık Oldum
0
Emin Değilim
0
Starz Web
Starz... S Tarz... Sokak Tarzı... Hip Hop / Rap / R&B / Club / Dance / DJ

More in:STUDIOTECH

Leave a reply

0 %