MÜZİK HABER

Teknolojinin Nostaljiyi Öldüremediği Cihaz!

Müzik tutkunlarının ve plak koleksiyoncularının gözünde müzik, 33’lük, 45’lik ve 78’lik olarak ayrılır; Bunu bir plak koleksiyonuna sahip olduğum için açık yüreklilikle söylemekteyim. Müziğin teknoloji ile buluştuğu ilk yıllarda üretilen, dönme hızlarına göre 33, 45(Taş plak) ve 78’lik olarak ayırılan plaklar, günümüzde hâlâ eşsiz bir ses kalitesine sahip. Belki derin bass’lar hissedemiyor veya büyük ses sistemlerinde aldığımız surround keyfi yaşayamıyoruz fakat her ensturmanın sesini ayrı tınılarda beynimizde hissedebiliyor ve ayrıştırabiliyoruz.

Dolby Sound’un hayatımıza girmesiyle dijital seslerle sınırlanan müzikler, kimi zaman yerini plakçalarlara bırakabiliyor. ELP firması tarafından üretilen bir plakçalar, hem analog seslerin kaybolmamasını hem de müziğin satır atlamadan dinlenebilmesini sağlıyor. Elbette lazer teknolojisi ile! Japon merkezli ELP firmasının yetkilileri, ürettikleri lazer okuyuculu plakçalar için: “Her geçen gün geliştirilen ses teknolojisi analoğa biraz daha yaklaşıyor ama henüz yakalamış değil. Analog seslere bu plakçalar ile çok yaklaştığımızı söyleyebiliriz” cümlelerini paylaştı.

Plaklarınızı gerçek bir pikap ile çalarcasına cızırtıların bile absorbe edilmediği ve plaklarınızın bir süre sonra bozulmamasını sağlayan lazer okuyuculu plakçalar, verdiği kalitenin karşılığını maddi olarak talep ediyor. Sipariş üzerinde ısmarlanan cihazın standart özellikli olanı 14.000 $’dan başlarken, otomatik şarkı değiştiren modeli 18.500 $’a satışa sunuluyor. Anlayacağınız bu cihaz, öyle sanıyoruz ki sadece koleksiyoncuların yüzünü güldürecek.

Dilerseniz ELP Laser Turntables adlı ürünün videosunu izleyerek cihaz hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=W_4sooWCh_Y”]

[su_label type=”info”]KAYNAK: Silikon Vadisi[/su_label]

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Aaaşık Oldum
0
Emin Değilim
0
Starz Web
Starz... S Tarz... Sokak Tarzı... Hip Hop / Rap / R&B / Club / Dance / DJ

Leave a reply

0 %