MÜZİK HABER

FabFilter Pro-Q İncelemesi

FabFilter Pro-Q, yüksek ses kalitesi ve kolay kullanımı sayesinde kısa sürede herkesin beğenisini kazanmış ve yaygın olarak birçok müzisyen tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Görsel olarak kullanıcıya kaliteli ve basit bir arayüz sunan Pro-Q, görünüş ve kullanım kolaylığı açısından bizden tam puan almayı hakediyor.

Pro-Q, bize Left/Right ve Mid/Side olarak 2 farklı biçimde çalışma imkanı sunuyor. Yazılım standart olarak Left/Right modunda açılıyor ve ayarlarına dokunmazsanız EQ işlemini stereo olarak yapıyor. Sol alt tarafta buluna Left-Stereo-Right butonları yardımıyla, sadece sol veya sadece sağ kanalda EQ işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Mid/Side modunda ayarlamaları aynı buton aracılığı ile yapıyorsunuz.

fabfilter_pro-q

Pro-Q, 6dB/12dB/24dB/48dB seviyesine kadar sinyali kesme imkanı veriyor. Ayrıca 24 adet EQ bandına sahip. Böylece ses üzerinde daha fazla alana filtreleme yapma imkanı veriyor.

Gecikme oranı için sabit (zero-latency) ve ayarlanabilir (linear phase) 2 adet seçenek mevcut. Linear-phase modunda low latency, medium latency, high latency, maximum latency olarak 4 tane ayar bulunuyor.

En yararlı bulduğumuz özelliklerden bir tanesi de pre ve post olarak analiz yapabilmenizi sağlayan görsel analyzer. Analyzer, standart olarak kapalı şekilde geliyor. Aktif hale getirmek için en altta bulunan analyzer menüsüne tıklayıp, pre-eq veya post-eq seçeneklerinden birisini seçerek, EQ bantlarının bulunduğu alanda görsel olarak frekansların bir önizlemesini görebiliyorsunuz. Pre-eq, EQ işlenmemiş sesin frekanslarının önizlemesini görmenizi sağlar. Post-eq ise EQ işlendikten sonraki frekansların önizlemesini görmenizi sağlar.

Filtreleme için 5 tane maske mevcut; bell, low cut, high cut, low shelf ve high shelf. Alt bölümde frekans, gain ve Q parametrelerini ayarlayabileceğimiz buton bulunmakta. Alt sağ bölümde ise sırasıyla seçili olan EQ bandını Enable/Disable yapmaya yarayan bir buton, EQ bandını silmek için üzerinde “X” işareti bulunan bir buton ve en sağ tarafta yer alan sağa ve sola doğru ok işaretleri olan, EQ bantları arasında geçiş yapmayı sağlayan bir buton yer alıyor.

Üst bölüme göz atıcak olursak; yaptığımız işlemleri ileri veya geri alabileceğimiz bir ileri/geri butonu var. Hemen yanında bulunan A/B butonu sayesinde 2 farklı EQ ayarını saklayıp karşılaştırabiliyoruz. Çok pratik ve kullanışlı bir parametre;  filtreleme yaparken iki farklı ayar arasındaki farkları görmeniz açısından büyük kolaylık sağlıyor. A/B butonunun yanında “Copy” butonu yer alıyor. Hemen yan tarafta ise Pro-Q ile birlikte gelen hazır ayarlar bulunuyor. Ayrıca kendi yaptığınız ayarlamarı da kaydedip, buradaki menüden ulaşabilirsiniz.

Output gain ayarı en altta sağ bölümde yer alıyor. Output gain’in solunda tüm EQ bantlarını Enable/Disable yapabileceğimiz bir buton mevcut. Alt bölümün en solunda bulunan MIDI Learn butonu sayesinde herhangi bir kontrol aygıtından EQ parametrelerini yönetmemiz mümkün hale geliyor.

Pro-Q gerçekten kaliteli bir EQ yazılımı olmayı başarmış. Hızlı ve basit bir arayüze sahip. Mixing ve mastering işlerinizde kullanabileceğiniz, çok pratik bir ekolayzır. Yapmış olduğumuz testlerde de sesi işleme kalitesi oldukça tatmin edici düzeyde. Windows ve Mac OS X için AU, VST, VST 3, AAX ve RTAS formatında 32 Bit veya 64 Bit olarak kurulum yapabileceğiniz Pro-Q’nun fiyatı ise yaklaşık 189 $ değerinde.

Fiyatı: 149 € / 189 $ / 350 ₺
İnternet Sitesi: http://www.fabfilter.com
Satın Alma Adresi: http://www.fabfilter.com/shop/pro-q-equalizer-plug-in

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Aaaşık Oldum
0
Emin Değilim
0
Starz Web
Starz... S Tarz... Sokak Tarzı... Hip Hop / Rap / R&B / Club / Dance / DJ

Leave a reply

0 %