MÜZİK HABER

‘Akıllı ve Yetenekli’ -Dijital- Pop Star: Saruzeen!

Yüzde yüz Türk tasarım, yazılım ve uygulama projesi olan Dijital Star Saruzeen, ilk şarkısı ve klibiyle müzik televizyonları, digital platformlar ve radyolarda yerini aldı.
4 ayrı versiyondan oluşan ilk şarkısında Saruzeen’in tamamen animasyondan oluşan klibi aynı zamanda şarkının sözlerini yazan besteci Yiğit Özcan tarafından yapıldı.
İyi Müzik etiketiyle yayınlanan ‘Diz Çökeceksin’ şarkısının prodüktörlüğü Abdullah Özdoğan, aranjesi ise yeni nesil aranjörlerin en başarılı ismi olan Tarık İster tarafından yapıldı.
İllüstrasyonları Mimar Ressam Tiraje Özcan Mimar Tiraje Özcan tarafından yapılan Digital Star Saruzeen’in Mart ayının ilk haftasında ise mobil aplikasyonu yayınlanacak.
1999 yılından bu yana animasyon ve yapay zeka sistemleriyle uğraşan, aynı zamanda müzisyen olan Yiğit Özcan ve ekibi tarafından geliştirilen Saruzeen, 17 farklı motordan oluşan, 3D animasyon şeklinde tasarlanan bir yapay zekadır. Dünyada geliştirilmiş olan diğer yapay zekalardan kendisini farklı kılan en önemli iki özelliği; sesle eş zamanlı hareket edebilen ve kendi bestelerini söyleyen bir dijital şarkıcı olmasıdır. 3D animasyonun ses ile eş zamanlı hareket edebilmesine imkan veren bu yazılım ile Saruzeen, hologram teknolojisiyle orkestra eşliğinde canlı performans yapabildiği gibi konuk olduğu programlarda da karşılıklı sohbet edebilmektedir.
Kendi bestelerini yapabilen Saruzeen, söylediği şarkıdaki 8 notadan oluşan ana temayı yapay zeka sistemiyle oluşturmaktadır.
Daha sonra bu ana melodiyi besteci Yiğit Özcan tam bir şarkı formuna getirmektedir. Yapay zeka tarafından üretilen şarkı, ses dalgalarını animasyon karaktere gönderince animasyon karakter ses dalgasını algıladığı anda animasyon hareket etmekte ve böylece Dijital şarkıcı Saruzeen oluşmaktadır.
Saruzeen, Siri ve Cortana gibi piyasada yer alan sanal asistanların yapabildiği tüm becerilere de sahiptir.[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=speJb-G6cGY” width=”400″ height=”300″ autoplay=”yes”]https://www.youtube.com/watch?v=MARKGdsrl-M[/su_youtube]

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Aaaşık Oldum
0
Emin Değilim
0

Comments are closed.

0 %