MÜZİK HABER

iLok 2’nin Sonu Göründü!

Meşhur iLok’u bilmeyeniniz yoktur. Ancak bilmeyenler için yinede kısaca anlatalım. Lisanslı plugin veya çeşitli DAW yazılımlarında karşımıza çıkan iLok USB Anahtarı, yazılımın lisanslı olarak çalışması için bir anahtar görevi görüyor. Bu şekilde satın aldığınız plugin yada yazılımı iLok USB anahtarı ile etkinleştirip, kullanabiliyorsunuz.

İlk çıktığında asla kırılamayacağı söylenen iLok 2’nin güvenlik duvarının aşıldığı ve hacklendiği bilgisi gündeme bomba gibi oturdu. Yabancı kaynaklı forumlarda dolaşan bilgiye göreiLok 2’nin daha önce Pro Tools 10’u kırmayı başaran openssh adlı hacker tarafından güvenlik duvarının aşıldığı ve hacklendiği söyleniyor. Üstelik şimdiye kadar kırılan yazılımlar/pluginler arasında Sonnox Oxford, MOTU, McDSP, Audio Ease, Eventide, Softube, Antares ve Slate Digital gibi firmalar yer alıyor. Konuyla ilgili yetkililerden henüz bir açıklama yapılmasa da mevcut durum, iLok 3’ün çıkışının biraz erkene alınacağını gösteriyor.

Şimdilik sadece Mac tabanlı işletim sistemlerinde kırılan iLok 2, bu vakayla birlikte büyük bir hayal kırıklığı yarattı ve iLok gibi USB Anahtar uygulamasını tercih eden firmaların güvenini sarstı. Tabi konu hakkında savunulan ortak görüş ise adı geçen firmaların fiyat politikaları yüzünden böyle bir durumla karşı karşıya kalmaları… Bizde öyle tahmin ediyoruz ki yazılım firmaları lisanslı ürün fiyatlarını makul seviyelere indirmedikçe böyle vakalarla daha çok karşı karşıya geleceğiz. Bakalım bundan sonraki süreçte firmalar nasıl bir yol izleyecek? Bekleyip, göreceğiz…

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Aaaşık Oldum
0
Emin Değilim
0
Starz Web
Starz... S Tarz... Sokak Tarzı... Hip Hop / Rap / R&B / Club / Dance / DJ

Leave a reply

0 %