MÜZİK HABER

Rusya, Apple Ürünlerini Yasaklıyor!

Rusya ve Amerika arasındaki dinmek bilmeyen siyasi sürtüşmeler, Amerikan teknoloji firmalarının başını ağrıtmaya devam ediyor. Amerika tarafından Rus şirketlerine uygulanan ekonomik yaptırımlar, hayli büyük bir pazar olan Rusya’da karşılığını bulmaya devam edecek gibi görünüyor.

Halen Rusya pazarında Amerikan markalarına çok ciddi vergiler uygulanıyor, bununla da yetinilmeyerek kısıtlamalar getiriliyor. Rusya bu şekilde Amerika tarafından kendisine karşı uygulanmaya çalışılan siyasi baskıya giderek artan bir direniş gösteriyor. Apple ürünleri de Rusya tarafından uygulanan ithalat vergisinden payına düşeni alıyor.

Ancak Rusya’nın yılbaşından itibaren Apple ürünlerinin satışını yasaklayacağına dair çıkan haberler, karşılıkları yaptırımların yeni bir safhasına işaret ediyor. Rusya bir süre önce yeni bir kanun çıkarmış ve Rusya sınırları içinde hizmet veren firmaların, Rus vatandaşların verilerini farklı ülkelerdeki sunucularda saklamasını yasaklamıştı.

İşte şimdi Apple ürünlerine gelmesi beklenen yasağın ardında aslında bu kanun var. Apple’ın iCloud sunucuları Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde bulunuyor. Apple tarafından satılan tüm tablet, telefon ve bilgisayarlar da, bu sunuculara bağlanıyorlar. Eğer Apple önümüzdeki günlerde Rus kullanıcılar için Rusya içinde özel sunucular açmazsa, bu yeni kanun yüzünden Apple ürünlerinin satışı yasaklanabilir.

Tabii uzak bir ülkede yeni sunucu altyapısı oluşturmak ve verilerin bir kısmını buraya hapsetmek, pek kolay ve ucuz bir iş değil. Ancak Rusya’nın da yeni kanunda kimse için geri adım atmaya niyeti yok gibi görünüyor. Bakalım Putin ve Tim Cook bir ortak noktada buluşabilecekler mi?

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Aaaşık Oldum
0
Emin Değilim
0
Starz Web
Starz... S Tarz... Sokak Tarzı... Hip Hop / Rap / R&B / Club / Dance / DJ

Leave a reply

0 %