MÜZİK HABER

Mastered for iTunes Nedir?

Apple’ın iTunes üzerinden satılan parçalarda kalite çıtasını daha da yukarı çekmek için geliştirdiği Mastered for iTunes standardını neredeyse hepimiz duymuşuzdur. Özellikle günümüz teknolojisinde iTunes, Spotify ve Deezer gibi müzik servislerinin yaygınlaştığı dönemde, çoğu kullanıcının kafasında oluşan soru işaretlerinden bir tanesi de Master For iTunes standardı.

Ülkemizde Mastered for iTunes standardında parçalar hazırlamak için öncelikle Apple’dan MFiT (Mastered For iTunes) sertifakası almak gerekiyor. Ender Çabuker ve Volkan Yazıcıoğlu tarafından kurulmuş olan VE Medya Yapım şirketi de Türkiye’nin ilk Mastered For iTunes sertifakası alan stüdyosu arasında bulunuyor.

Hal böyle olunca, Türkiye’nin ünlü prodüktör ve aranjörlerinden Ender Çabuker, ünlü pop sanatçısı Mustafa Ceceli ve rap sanatçısı Fuat Ergin bizlere Mastered For iTunes standardından bahsetti.

Ender Çabuker, Mastered for iTunes (MFiT) için önerdiği ses dosyası özellikleri şu şekilde:

“İdeal bir mastering için 24bit 96.000kHz ses dosyası çok uygun olacaktır. Bu şekilde Apple Codec daha tutarlı bir encode işlemi yapacaktır. Fakat illa 24-96 olması şart değil, 16bit 44.100khz üzerinde olan her çözünürlük MFiT yapmak için yeterli. Yani 24 bit (şart) 48.000kHz, 88.200kHz, 96.000kHz, 192.000kHz encode işlemi için yeterlidir. Sahip olduğunuz mevcut kataloğunuzu (CD, Kaset, Plak) yeniden dijital satışa sürmek isteyebilirsiniz. Elinizde yüksek çözünürlüklü ses dosyalarının olmaması problem değil. Eğer Analog ReMastering işlemi yapılırsa MFiT için yine uygun bir ortam oluşacaktır.”

Kullanıcıların en çok sorduğu soruların başında gelen “MFiT standardı bir Mastering işlemi mi?” sorusuna ise; Ender Çabuker şu şekilde cevap veriyor; “İsmi sizi yanıltmasın, stüdyoya MASTERING yapılmış ses dosyalarını yollamanız gerekiyor. Yani MFiT bir mastering işlemi değil, master sonrası işlemidir.”

http://www.vemedyayapim.com/mastered_for_itunes_istanbul_mfit_mastering_nedir_studyo/

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Aaaşık Oldum
0
Emin Değilim
0
Starz Web
Starz... S Tarz... Sokak Tarzı... Hip Hop / Rap / R&B / Club / Dance / DJ

Leave a reply

0 %