GENEL

Dijital Lisanslamada PRS for Music, STIM ve GEMA İşbirliği

Avrupa’da dijital servisler için lisanslama kolaylığı getiriliyor.
Toplamda 250.000 müzik yazarının üyesi olduğu Avrupa’nın üç büyük meslek birliği, İngiliz PRS for Music, İsveç’li STIM ve Alman GEMA öncülüğünde, gelecek yıl ICE (International Copyright Enterprise) çerçevesince faaliyete başlayacak olan bir pan-Avrupa dijital müzik lisanslama ve işlem merkezi kuruldu.
[vision_divider style=”hr-dotted”] Haziran ayında Avrupa Komisyonundan onayı alınan bu yeni “one-stop servis” ile Avrupa’da faaliyet gösteren dijital müzik servisleri ile telif müzakerelerinde daha hızlı ve daha basitleştirici bir yöntem amaçlanmakta. 2010 yılında STIM ile ortak veritabanı bazında çalışma amacıyla faaliyete geçirilmiş olan The International Copyright Enterprise (ICE) , bu yeni işlevi gereği her biri ayrı logolara sahip olacak üç ayrı bölüme ayrılacak. ICE “Operations” , bölgesel lisans yetkilileri ile beraberce online eşleştirme ve işlem servisleri sağlayacak, ICE “Services” faturalama, hukuki destek , iş analizi gibi büro hizmetleri verecek. Üçüncü bir bileşen olan ICE “Licensing” ise PRS for Music, STIM ve GEMA meslek birliklerine konsolide çok bölgeli dijital lisanslama olanağı verecek, diğer hak sahiplerine aynı lisans merkezine dahil olma seçeneklerini sunacak.

2016 yılında faaliyete geçecek olan ICE “Licensing”in başına hali hazırda PRS for Music “online” bölümü başkanı olan Ben McEwen, ICE “Sevices” in başına da yine PRS of Music’ten Neil Jones getirildi. Her iki bölümün CEO su olarak atanan Robert Ashcroft da hali hazırda PRS for Music’teki başkanlığını sürdürmekte.
STIM CEO’su Karsten Dyhrberg ise yaptığı açıklamada, lisanslama yönetimi ve çoklu bölge dijital lisanslama ve işlem konularında Avrupa’nın bu üç büyük meslek birliğinin uzmanlıklarını birleştirmesinin bu alanda büyük bir kolaylık sağlayacağını, her geçen gün daha da büyüyen uluslar arası dijital pazarına kaliteli çözümleri sunmaya çalışacaklarını ve gerek hak sahipleri gerekse müzik kullanıcıları için yeni kriterler oluşturulacağını belirtti.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

Leave a reply

More in:GENEL

0 %