MÜZİK HABER

Youtube ve Google Play ‘den Eser Sahiplerine 3 Milyar $’lık Ödeme!

Google, You Tube ve Google Play Music platformlarına istinaden hak sahiplerine 3 milyar $‘lık ödeme yaptığını açıkladı. Her ne kadar bu paranın bu iki servis bazındaki dağılımı için bir veri bulunmuyorsa da, esas önemli olan açıklanan bu toplam meblağın, Spotify’ın bu yılın hemen başında açıkladığı, müzik endüstrisine yaptığı 3 milyar $’lık ödeme tutarı ile örtüşmesi.

Bu arada You Tube blog’unda bu haberle birlikte birtakım yorumlara da yer verilmiş. Buna göre You Tube sanatçı promosyonlarına ve merchandise satışlarına destek vermekte, bilet satışlarına yardımcı olmakta, ve tüm bunların yanı sıra -eleştirildiği gibi olmayıp- parça ve albüm download satışlarını -en azından- düşürmemekte ve hatta yer yer miktarlarını arttırmakta; bu konuda da Adele’i örnek gösteriyor You Tube blog’u. Bilindiği gibi Adele yayınlandığı ilk hafta ‘bir hafta içindeki en fazla download edilen sanatçı” ünvanını kazanmış ve aynı zamanda, ay içinde You Tube’ta yılın en hızlı yükselen videonun da sahibi olmuştu.
You Tube hali hazırdaki ‘ay bazında bir milyar kullanıcı’sı ile övünürken, Google Play Music izleyici sayısını bugüne kadar kesin rakamlarla açıklamadı. Ama şu da bir gerçek ki, çalışmalar her iki taraftan da hızla yürümekte..

Hali hazırda sadece A.B.D. de platform bulunduran You Tube Music 14 günlük ücretsiz deneme servisi ile üye kullanıcılarına kendi zevklerine göre kişisel müzik radyosu kurma olanağı verirken, You Tube Red’ten yapılan açıklamayla da tüm Red üyelerine reklamsız ve offline You Tube izleme imkanı sağlanmakta, ve de Spotify’ın rakibi Google Play Music’e de direk üyelik imkanı tanınmakta.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=Vibm8cwM8D0″ autoplay=”yes”]https://www.youtube.com/watch?v=MARKGdsrl-M[/su_youtube]

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Aaaşık Oldum
0
Emin Değilim
0

Comments are closed.

0 %