MÜZİK HABER

Ed Sheeran Gerçeği

Tabii ki her endüstriyel aktivitenin olduğu gibi müzik endüstrisinin de kendi çerçevesi içinde bir matematiksel mantığı var, ancak bunun yanı sıra bir de Ed Sheeran gerçeği var;

Solo konserler düzenleyen ve parçalarının çoğunu kendi yazan bir şarkıcı olarak Ed Sheeran’ın, sektörel tecrübeleri ve de akademik yaklaşımları bir kenarda bırakan kazanç hamlesine bir göz atalım isterseniz :
1- Konser geliri:
Üç gecelik bir Wembley Stadyum konser serisi sonucunda :
3×70.000 =210.000 seyirci ile ( bilet satış fiyatı 77 USD) toplam hasılat 16, 1 milyon USD olarak ortaya çıkmakta.
2- Spotify geliri:
Hit parça “Thinking Out Loud” , Spotify’da 500 milyon dinleniye ulaşan ilk yapıt olarak bir defa tarihteki yerini aldı. Spotify’ın resmi ücretlendirme anlaşması bazında dinleti başına uyguladığı 0,007 USD ‘lık ödeme fiyatı göz önüne bulundurulduğunda tüm bu dinletiler karşılığında Ed Sheeran ve yapımcısı Atlantic Warner’a ve de editörü Sony/ATV ye toplamda 3,5 milyon USD’lik bir ödeme tutarı yapıldığı ortaya çıkmakta.
Ama daha devamı var: Spotify raporlarına göre Sheeran’ın tüm parçaları Spotiy servisinde bugüne kadar yaklaşık 2,9 milyar adet dinlenmiş durumda ve yine Spotiy’ın ücretlendirme bazı 0.007$ dan yapılan hesaplamaya göre Sheeran’ın ve diğer hak edicilerin kazancı bu dinletilerden toplamda 20,3 milyon USD!
Tabii bu gelirin büyük bir kısmının yapımcılara gittiğini, ancak %10-15 arasındaki tutarın editör ve besteci ve sözyazarlarına dağıtıldığını hatırlatmakta yarar var.
Yine Spotify verilerine göre Sheeran’ı tüm Müzik platformlarında her ay 19 milyon kişinin dinlediğini de not olarak ekleyelim.

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Aaaşık Oldum
0
Emin Değilim
0

Leave a reply

0 %