MÜZİK HABER

TTNET’ten SoundCloud Skandalı!

Geçtiğimiz sene siyasilerin ses kayıtlarının yayınlanması sebebiyle TİB tarafından SoundCloud’un erişime kapatıldığını bilmeyen yoktur. Bu olaydan 2-3 ay sonra site tekrar erişime açılmıştı fakat TTNet altyapısı üzerinden SoundCloud’a erişim sağlanamıyordu.

Engel kalkmasına rağmen erişim sıkıntısı yaşanması, sorunun SoundCloud ile ilgili olabileceğini düşündürmüştü ve Change.Org üzerinden kampanya başlatmıştım. SoundCloud yönetimi ile iletişime geçtiğimde ise sorun ile ilgili kendileri bir yıldır uğraştıklarını, SoundCloud tarafında bir sıkıntı bulunmadığını belirttiler. Bunun üzerine uzun süren araştırmalarım sonucunda bu erişim sıkıntısının sadece TTNet’te olduğunun farkına vardım.

TTNet ile iletişim sağlamaya çalıştım ancak TTNet’in rezil müşteri hizmetleri sayesinde konu ile ilgili hiçbir bilgi edinemedim ve konuştuğum görevliler de tamamen alakasız bilgiler verdiler. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine SikayetVar.com üzerinden TTNet’e şikayette bulundum, on dakika içerisinde döndüler… Ne kadar enteresan.

Bu süreç içerisinde vermiş oldukları bilgilerde TİB tarafından engelleme uygulandığı ve diğer ağ sağlayıcılarınında bu engele uymadıklarını belirttiler. Tabi yine boş durmadım ve bunun üzerine TİB ile iletişime geçtim. Ve asıl gerçeği burada öğrenmiş oldum. TİB yönetimi bana SoundCloud engelinin 1.5 yıl önce kaldırıldığını ve şu anda böyle bir engellemenin veya mahkeme kararının bulunmadığını belirtti. Durum böyle olunca bende tekrar SikayetVar.com üzerinden TTNet’e, “haksız yere engelleme” başlığı ile şikayette bulundum ve 4 gün sonra dönüş yaptılar…

Türk Telekom Müdürlüğü ile görüşme sağladıktan sonra tarafıma verilen cevap ise oldukça komik ve amatörceydi. Söyledikleri şey tam olarak şuydu: “Siteye giriş yapmak için ” https:// ” komutunu kullanmanız gerekmektedir.” Ne yani? Ben SoundCloud’a 1.5 senedir bu yüzden mi giremiyorum? İnanılır gibi değil… Türk Telekom / TTNET tam 1.5 senedir keyfi bir şekilde SoundCloud’u engellemiş ve sanırım hala da engellemeye devam ediyor. Sebep mi? İnanın bende bilmiyorum.

 

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Aaaşık Oldum
0
Emin Değilim
0
Starz Web
Starz... S Tarz... Sokak Tarzı... Hip Hop / Rap / R&B / Club / Dance / DJ

13 Comments

 1. Kontrol etim, halen daha TTNET ile girilemiyor. Ve tabii ki HTTPS ile bir ilgisi yok…

  1. Ben böyle rezillik görmedim…

   Peki sence ne yapılabilir şu an?

   Türk Telekom müdürlüğüne yazılı şikayette bulunmak fayda eder mi?

 2. Ne kadar rezil bir durum ya dünyanın ancak en geri kalmış ülkelerinde olur.

  Benim işim müzikle ve benim için soundcloud çok önemli fakat ben bir iki tane ahmağın ses kaydı yayınlanmasın onların rezilliği ortada dolaşmasın diye siteye giremiyorum veya giremiyordum ve eğer bu yasak kalktıysa sayfaya neden girilmiyor hala ihmal, aptallık, umursamazlık vesaire vesaire.

  Yazık gerçekten yazık ve yazıklar olsun insanlara hayatı bu şekil zorlaştıranlara.

 3. soundcloud.com diye girmedi ama https koyduğum zaman girdi buna ne diyeceksiniz 🙂

  1. Zaten giriyor öyle , meseleyi özetleyeyim ben sana…

   SoundCloud’dan bir parça paylaşıyorsun facebookunda , twitterında , insanlar playe basıp dinleyemiyor , linki kopyalayıp başına https getirmesi gerekiyor.

   Aynı zamanda indirmelerde ve yüklemelerde sıkıntı yapıyor…

 4. Evet hala erişim yok. Engel kalkmasına rağmen bunun yapılması saçmalıktan başka bir şey değil. Soundcloud tabanlı yapılan uygulamaları hiç düzgün olmayan yöntemlerle çalıştırmak zorunda kalıyoruz mecburen.

 5. ben https köprüsüyle de giremiyorum arkadaşım vodafone kullanıyor takır takır giriyor yazıklar olsun be

 6. vpn dışında çözüm varmı peki ttnet için?

 7. vpn ne diye duruyor ? günümüzdeki vpnler ve dns hizmetleriyle çok rahat girbilirsiniz. hemde hızlı sekilde gerçi https protoku bu engele takilamıyor 😀

 8. Ben TTNET’te HTTPS ile de giremiyorum. Girenler nasıl giriyor anlayamadım?

 9. Ben halen giremiyorum. Yazıklar olsun. Lanet olsun böyle düzene.

 10. Geçen ay genel arıza sebebi ile 10 gün kadar internetim kesildi. Müşteri hizmetlerini devamlı arayıp karşı komşumda internetin olup bende neden olmadığını nasıl genel soruna bağlayabildiklerini belirtmeme rağmen inatla arıza kaydı açmadılar. Telekomu aradım açan olmadı. 10. gün sonunda şikayetvar üzerinden şikayetimi belirttim ve 2 saat içerisinde internetim geldi ve geri dönüş yaşadım. Geri dönen yetkiliye yukarıda yazdıklarımı anlattığımda ise bir daha bu tarz sorun yaşamam durumunda şikayetvar üzerinden talep açmamı istemeleri acayip ilgimi çekti 🙂 Müşteri hizmetleri tamamen boş arkadaşlar..

 11. bende diyorumki buradaki şarkılar neden açılmıyor http://hitmuzik2015.blogspot.com ama artık düzeldi sanırım

Leave a reply

0 %