MÜZİK HABER

SoundCloud Engelini Aşmanın Yolları!

Tüm dünyadaki Müzisyenlerin sosyal medyası popüler müzik paylaşım sitesi SoundCloud’un telif hakları ile başı uzun süredir dertten kurtulmuyor. Öyle ki site bir kapandı bir açıldı derken SoundCloud’a hala tam olarak erişilemiyor. Ülkemizde bir çok müzisyen, DJ veya prodüktör çalışmalarını hala SoundCloud’a yüklüyor. Hal böyle olunca da bazıları bu çalışmaları takip ederken, siteye erişemeyenler de haliyle sevdikleri müzisyenlerin çalışmalarını takip edemiyorlar. Özellikle tüm dünyadaki ve ülkemizde DJ’lerin Live Set/Podcast çalışmalarını SoundCloud’tan paylaştıklarını düşünürsek sorunun ne derece ciddi olduğunu anlamak çok da zor olmaz.

Peki ya nasıl aşarız bu erişim problemini? TİB’in resmi sitesinde SoundCloud ile ilgili herhangi bir mahkeme kararı gözükmemesine rağmen TTNET ve UyduNet gibi servis sağlayacılardan hala SoundCloud’a neden erişilemediği tam bir merak konusu. Superonline ve diğer servis sağlayıcılarda Google DNS kullanarak DNS adresinizi değiştirdiğiniz zaman erişim sorunu çözülse de, TTNET ve UyduNet gibi servislerde Google DNS’leri de malesef işe yaramıyor. Bu sorunu bir VPN servisiyle de çözebilirsiniz ancak bu çok uğraştırıcı olacağından TTNet ve UyduNet’in engellemediği DNS servislerini denemekte fayda var.

1. OpenDNS

OpenDNS tüm dünyada güvenle kullanılan ve oldukça hızlı bir DNS servisi olarak öne çıkıyor. Ancak TTNet kullanıcılarının problemini çözsede malesef UyduNet kullanıcıları OpenDNS ile SoundCloud’a giriş yapamıyor.

208.67.222.222
208.67.220.220

2. Yandex DNS

Yandex’in DNS servisi oldukça hızlı ve güvenli. Hem de yeni sayılacak bir servis olduğu için servis sağlayıcılar tarafından engellenmemiş olması yüksek ihtimal. Bu yüzden denemekte fayda var.

77.88.8.8
77.88.8.1

3. Google DNS

Google’ın DNS’lerini zaten bilmeyeniniz yoktur. Ancak az önce de söylediğimiz gibi Google DNS, TTNET ve UyduNet kullanıcılarının problemini çözmeyecektir. Turkcell Superonline kullananlar Google DNS’i çözüm için kullanabilirler.

8.8.8.8
8.8.4.4

4. Comodo Secure DNS

Antivirüs ve Firewall için çözümler üreten, kendini kanıtlamış bir marka olan Comodo’nun kullanıcıları ve kullanıcısı olmayanlar için sunduğu bu DNS hizmeti çok hızlı ve çok güvenli.

8.26.56.26
8.20.247.20

DNS adresleriyle bu işi çözemeyenler için çok daha basit bir yol daha var. Basit bir Chrome eklentisiyle bu sorunu çözmeniz mümkün. Bunun için ZenMate isimli ücretsiz Google Chrome eklentisini indirip, kurmanız herşey için yeterli olacaktır. Eklenti tam olarak bir VPN görevi gördüğü için %99 çözüm sağlayacaktır.

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Aaaşık Oldum
0
Emin Değilim
0
Starz Web
Starz... S Tarz... Sokak Tarzı... Hip Hop / Rap / R&B / Club / Dance / DJ

1 Comment

  1. lakin zenmate çok yavaş, tavsiye etmiyoruz. umarım daha etkili bir çözüm bulursunuz

Leave a reply

0 %