MÜZİK HABER

Dijital Müzik Satışları Düşüyor Mu?

2000’lerin hemen başında tanıtılan iPod ve iPod’u takip eden iTunes Store ile yeniden biçimlenen müzik endüstrisi bir büyük değişime daha yaklaşıyor. Son yıllarda giderek yaygınlaşan isteğe bağlı online müzik servisleri, dijital müzik pazarının küçülmesine neden oluyor.

Ülkemizde de faaliyet gösteren Spotify ve Pandora, Songza gibi çeşitli müzik servisleri kullanıcılara artık daha cazip geliyor. Ücretsiz dinleme olanağı, neredeyse sınırsız bir arşiv, depolama alanı gerektirmemesi, güncel listeler ve önerilerle müzik kültürünü artırması, sosyal ağ entegrasyonu gibi birçok etken müzik konusunda tercihin online servislerden yana olmasını sağlıyor.

2014 yılına yönelik Nielsen SoundScan’in yaptığı araştırma da bu eğilimi net bir şekilde gösteriyor. Verilere göre, digital albüm satışları 2014 yılında yüzde 9 düşmüş durumda. Tek şarkı satışlarındaki azalma oranı ise yüzde 12 olarak gerçekleşmiş. Buna azalmaya rağmen satışlar adet bazında hala oldukça yüksek. Yıl boyunca toplam 117 milyon dijital albüm satışı gerçekleşmiş, 1.26 milyar şarkı indirilmiş durumda.

İsteğe bağlı müzik akış servislerinin kullanım oranında ise büyük bir artış söz konusu. Nielsen’e göre bu tür servisler geçtiğimiz yıla oranla yüzde 54 oranında büyüdü. 2014 boyunca online servislerde toplam 164 milyar şarkı dinlendi. Online müzik servislerinin büyüme eğiliminin sürmesi bekleniyor.

[su_label type=”info”]KAYNAK: SHIFTDELETE.NET[/su_label]

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Aaaşık Oldum
0
Emin Değilim
0
Starz Web
Starz... S Tarz... Sokak Tarzı... Hip Hop / Rap / R&B / Club / Dance / DJ

Leave a reply

0 %