MÜZİK HABER

Novation Launch Control XL İncelemesi

Tüm dünyada ürettiği başarılı müzik ekipmanları ile adından sıkça söz ettiren Novation, geçtiğimiz aylarda Launch Control XL adındaki, uzun süredir kulislerde bahsi geçen ve birçok kullanıcının merakla beklediği controller ekipmanını duyurmuştu. 3 yıl önce Launchpad ortaya çıktığından beri, onu tamamlayacak bir çok ürün piyasaya sürüldü ancak hiçbiri yeteri derecede başarılı olamadı ve hayal kırıklığı yarattı.  Efsanevi Launchpad’in üzerinde yer alan 8×8 adet hassas butonu; Launch Control XL üzerindeki buton ve faderlar ile birlikte kullanınca, ortaya mükemmel uyumlu çalışan 2 cihaz çıkıyor. Ancak bakalım Launch Control XL bizi diğer controller ekipmanları gibi hayal kırıklığına uğratacak mı? Şimdi buna bir göz atalım…

Launch Control XL’i kutusundan çıkardığınızda ilk dikkatinizi çekecek olan şey ağırlığı. Cihaz o kadar hafif ve kompakt bir tasarıma sahip ki; gerek boyutu, gerek ağırlığıyla dilediğiniz her yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Bu sizi hiç zorlamayacaktır.  Ancak bu kadar hafifliğe rağmen Launch Control XL üzerinde fader ve DAW ile uyumlu olarak çalışabilen 24 adet encoder’a dokunduğunuz andan itibaren cihazın sağlamlığını ve kalitesini hissetmeniz çok sürmeyecektir. Encoder’ların birbirine çok yakın olması ilk aşamada sizi rahatsız edebilir ancak bunun bir sorun teşkil etmediğini cihazı kullandığınız zaman anlayacaksınız.

launchkontrolNeredeyse tüm Novation cihazlarında olduğu gibi Launch Control XL de tak ve çalıştır mantığı ile çalışıyor ve hiçbir şekilde driver yüklemek ile uğraşmanıza gerek kalmıyor. Launch Control XL, Ableton Live yazılımı için özel üretilmiş olduğundan dolayı üzerinde  yer alan bütün fader ve encoder’lar önceden ayarlanmış olarak geliyor. Fakat cihaz her ne kadar Ableton Live yazılımına özel üretilmiş olsada onu tüm DAW yazılımları ile kullanabilirsiniz. Launch Control XL’e ilk baktığınızda sadece 8 kanalı kontrol edebileceğinizi düşünebilirsiniz ancak cihazın üzerinde yer alan Track Select butonları sayesinde kanallar arasında geçiş yapmak mümkün. Böylece bütün kanalları kontrol etme imkanına sahip olabilirsiniz. Launch Control XL üzerindeki 24 adet encoder’dan ilk iki sıra, Send A ve Send B kontrolü için kullanılıyor.  Geri kalan son sıradaki encoderlar ise pan ayarı olarak kullanılabiliyor. Ancak bu ayarları kendinize göre ayarlamanız da mümkün. Encoder’lar DAW yazılımı içerisindeki tüm kontrolleri atayabileceğiniz butonlardır. Bunun için en kolay yoldan DAW yazılımının MIDI Learn özelliğini kullanabilirsiniz.

launch2

Launch Control XL üzerindeki ayarladığınız parametreleri kaydedip şablon olarak saklamak mümkün. Ayrıca cihaz ile birlikte gelen 8 adet şablonu da kullanabilirsiniz. Bunlar farklı kontrol birimleri kontrol eden ve önceden kaydedilmiş cihaz ayarlarıdır. Uğraşmak istemeyenler veya kendine uygun olduğunu düşünenler bu şablonları cihaz üzerindeki Template butonu yardımıyla seçip kullanmaya başlayabilir. Ableton Live dışındaki DAW yazılımları için de Launch Control XL Editor yazılımı yardımıyla MIDI parametrelerini ayarlayarak DAW yazılımına uygun şablonlar kaydetmek oldukça basit. Bu ayarları kaydettikten sonra cihaz üzerinden kullandığınız DAW yazılımına ait şablonu seçmeniz yeterli olacaktır.

Sonuç

Launch Control XL herhangi bir DAW yazılımı veya iPad ile tek başına kullanılabildiği gibi, Launchpad ile birleştirip mükemmel bir kontrol mekanizması olarak kullanmak da mümkün.  Novation, kullanıcıların beklentilerini karşılamış ve harika bir cihaz ortaya çıkarmış. Taşınabilirlik, sağlamlık, ağırlık ve kullanılabilirlik açısından sınavı başarıyla geçen Launch Control XL, herşeyi kontrol edebilme ve kolayca kişiselleştirebilme yeteneğiyle de kendini sevdirmeyi başardı. Fiyat/Performans olarak da oldukça başarılı ve dengeli bir orana sahip olan Launch Control XL, ülkemizde Akalın Müzik aracılığıyla 200 € (vergiler hariç) etiket fiyatı ile satın alınabilir durumda.

Daha detaylı bilgi için: http://www.akalinmuzik.com/Launch-Control-XL,PR-6593.html

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Heyecanlandım
0
Mutlu Oldum
0
Aaaşık Oldum
0
Emin Değilim
0
Starz Web
Starz... S Tarz... Sokak Tarzı... Hip Hop / Rap / R&B / Club / Dance / DJ

Leave a reply

0 %