ŞARKINIZI YÜKLEMEK İÇİN GEREKENLER

Şarkılarınızın NET D Müzik’te ve dijital müzik platformlarında yayınlanması için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir. Eksik veya yanlış bir durumda çalışmanız ne yazık ki kabul edilmeyecektir.

Şarkı Ses Dosyası (audio file)
Ses dosyalarının minimum 44.1 khz 16bit kalitesinde WAV/AIFF formatında olması gerekiyor (Üst limit 192khz 24bit).  MP3 olarak veya MP3’ten WAV‘a convert edilmiş dosyalar “kalitesiz” kabul edilip servisler tarafından otomatik reddedilebilir. (Tavsiyemiz şarkılarınızı mutlaka bir müzik stüdyosunda kayıt edin & mix yaptırın. Mastering STARZ ile ücretsiz.)

Single/Albüm Kapağı
Kapak fotonuz 1500 x 1500 pixel büyüklüğünde JPG formatında olmalıdır. Kapak üzerinde sanatçı ve albüm isimi harici başka bir isim/yazı/logo olmaması gerekiyor. Örnek  “Sezen Aksu – Yangınlar” yazısı hariç başka bir yazı, marka ismi, şirket ismi, logo vs olamaz. Örnek albüm kapakları için Spotify’a bakabilirsiniz.

Muvafakatname/İzin Belgesi
Eser sahibi olan Söz Yazarı ve Bestecinin ve şarkıyı okuyan Yorumcu/Yorumcuların izin verdiğini gösteren imzalı muvafakatnamenin fotoğrafını yollayacağınız dosyaya ek’lemeniz gerekmektedir. T.C. Kültür Bakanlığına verilen bu standart muvafakatname örneğini buradan indirebilirsiniz.

Müzik Video Klip
Net D Müzik Youtube kanalında yayınlanacak video klibiniz en az 1920*1080 pixel, MP4 veya MOV formatında olmalıdır. Dosya boyutu 1GB‘ı geçmemelidir. Daha teknik detaylar için Youtube’un video özellikleri sayfasını BURADAN inceleyebilirsiniz. Televizyon kanallarına gönderilecek videolarda boyut maximum 4GB olabilir ve herhangi bir şekilde şarkı/şarkıcı ismi, künye, altyazı, reklam sponsor logo vs. olamaz.

[su_row]
[su_column size=”1/2″]

SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

[su_divider top=”no” divider_color=”#ececec” size=”1″]
[su_spoiler title=”Dijital müzik dağıtımı nedir ?” icon=”plus-square-1″]

Şarkınızı sistemimize yükledikten sonra Spotify, Apple Music, TikTok, Instagram Music, Shazam, Deezer, Fizy, Muud gibi dünyadaki ve Türkiye’deki tüm dijital müzik servislerine dağıtım yapılır, satışa/dinlemeye/izlenmeye sunulur. Tüm izlenme/dinlenme ve satış verilerini (noter onaylı) dijital raporlama ile takip edebilirsiniz. Ve tüm kazançlarınız SIFIR KOMİSYON ile %100 size ödenir.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=İzlenme/dinlenme/satış kazançlarım ne zaman ödenir?” icon=”plus-square-1″]

Youtube, Spotify, Apple Music gibi tüm platformlar 1 seneyi 4’e böler. Q1, Q2, Q3, Q4 şeklinde her üç ayda bir ödeme yaparlar. Dolayısıyla tüm kazançlarınız her 3 ayda 1 verdiğiniz banka hesap numaranıza yatırılır. Tüm dinlenme/izlenme/satış raporları dijital imza tasdikli olarak size bildirilir. (Kazancınız 40$’a ulaşana kadar ödeme yapılmaz)

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Şarkım (audio) ne kadar süre sonra yayınlanır ?” icon=”plus-square-1″]

Şarkınızı bize ulaştırdığınız gün saat 18:00’e kadar dağıtım yapılır. Sonrasında Apple Music, Spotify gibi platformlar kendi yoğunluklarına göre 3 ila 7 gün arasında şarkıyı yayına sokarlar.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”İstediğim yayın tarihini seçebilir miyim ?” icon=”plus-square-1″]

Evet, istediğiniz tarihi seçebilirsiniz.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”NET D Müzik Youtube kanalında video klibim ne zaman yayına girer ?” icon=”plus-square-1″]

NetD Müzik’te hafta içi saat 11:00 ile 19:00 arası, 30 dakika ara ile, toplamda günde 15 yeni klip yayınlanır. Cumartesi Pazar yeni klip girilmez. Siz özel bir gün yayın günü/saati belirtmediğiniz taktirde en erken 7 gün sonrasında yayına girecek şekilde rezerve yapılır. (kanalın rezerve durumuna göre ayarlanır) 

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Hangi ulusal müzik televizyonlarında video klibim yayına gönderilir ?” icon=”plus-square-1″]

Türkiye’nin en çok izlenen ulusal müzik televizyonları olan Kral TV, Kral Pop TV, PowerTurk, Number One TV.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Hangi ulusal radyo kanallarına şarkım yayına gönderilir ? ” icon=”plus-square-1″]

TRT FM, Süper FM, PowerTurk FM, Number One Türk FM, Best FM, Alem FM, Show Radyo, Mega Radyo İstanbul, Radyo D, Radyo 7, Radyo Slow Time, Radyo Seymen, Pal FM, Slow Türk, Radyo Viva, Joytürk FM, Virgin Radyo,Radyo Müzik.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Başkasının beste veya sözünü kullanabilir miyim ? ” icon=”plus-square-1″]

Okuduğunuz şarkının söz yazarı ve bestecisinden imzalı izin (muvafakatname) almak zorundasınız. Aksi taktirde izinsiz kullanım karşısında açılabilecek tüm hukuk/ceza davalarına siz taraf olmak zorunda kalırsınız.  Söz/Beste sizinse yine de muvafakatname’yi imzalayıp sizin olduğunu belirtmek zorundasınız.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=” Müziğin içinde Sample kullanabilir miyim ? Remix, Mixtape, DJ Set yükleyebilir miyim ?” icon=”plus-square-1″]

Belgeli İzin almadan, telifini ödemeden “sample” kullanmanız yanlıştır tavsiye etmeyiz. Fikir ve Sanat Eserleri kanunumuza göre bu suçtur ve yakalandığı taktirde izinsiz kullanımdan dolayı açılabilecek tüm hukuk/ceza davalarına taraf olmak zorunda kalabilirsiniz. Remix, Mixtape, DJ Set vb. içerikleri yüklemek kanun dışıdır, başka firma/sanatçıların içerikleri olduğu için yine hukuki/cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Şirket kısmında kendi label ismimi veya adımı kullanabilir miyim ?” icon=”plus-square-1″]

Evet, label kısmında isterseniz sizin belirlediğiniz isimi kullanabilirsiniz. Gökhan Müzik, Ela Records gibi… İsim girmediğiniz taktirde müzik şirketi kısmında STARZ yazacaktır.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Ne kadar izlenme/dinlenme ne kadar para kazandırır ? ” icon=”plus-square-1″]

Her platformun birbirinden farklı iş modelleri vardır. Youtube izlenme sayısı kadar video üzerinde çıkan reklamlara, bu reklam tıklanma sayısına göre ücretlendirme yapar. Spotify, Apple Music, Deezer gibi platformlar şarkının dinlenme süresine göre ülkesine ve değişkenli zaman periyoduna göre 0.1 cent’ten 0,50 cent’e kadar ödeme yapabilirler. Yani kısacası 1 milyon izlenme = 3000TL gibi “net” bir rakamı hiç bir yerde bulamazsınız. Ama kabaca 100.000’in üzerinde bir izlenme/dinlenmeye ulaşmadan düzgün bir kazanç gelmez denebilir. Biz bu platformların ödemelerini HİÇBİR KESİNTİ yapmadan size aktarıyoruz. Noter tasdikli, dijital zaman damgalı izlenme/dinlenme/satış verilerini size sunuyoruz. Daha detaylı ücret bilgilendirmesi için merak ettiğiniz platforma sorabilirsiniz. 

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Mastering işlemini beğenmezsem ne olur? Nerede & nasıl yapılıyor?” icon=”plus-square-1″]

Mastering için sizlere 2 seçenek sunuyoruz. İlki dünyanın en çok kullanılan ve en iyi yapay zeka masteringi LANDR. Şarkınız LANDR’ın gelişmiş algoritması ile analiz ediliyor ve olabilecek en iyi dijital mastering işleminden geçiyor. Beklemek yok, dakikalar içinde işlem bitiyor. İsterseniz test için ücretsiz deneme yapmak üzere LANDR sitesine girebilir, detayları ve örnekleri inceleyebilirsiniz. İkinci seçeneğimiz ise Analog Mastering. VE Medya Yapım stüdyolarında şarkınıza ses mühendislerimiz en uygun mastering işlemini uyguluyor. Burada işlem yoğunluğuna göre 2,3 gün bekleme süresi olabilir. Yapılan işleri dinlemek için Ve Medya Yapım sitesini ziyaret edebilirsiniz. İki işlemde ücretsiz olduğu için ne yazık ki beğenmediğinizi değiştirmek gibi bir seçenek bulunmuyor. Fakat LANDR zaten dünyanın tercih ettiği bir sistem, VMY stüdyolarında ise Türkiye’nin en ünlü sanatçılarının en hit şarkıları yapılıyor, yani beğenmeyeceğinize az ihtimal veriyoruz. Yine de şarkınızın masteringinizi kendiniz yaptırıp yollayabilirsiniz.
[/su_spoiler]
[/su_column]
[su_column size=”1/2″]

Burada olmayan bir sorunuz var mı ? Lütfen bize çekinmeden sorun, size aynı gün içinde dönüş yapacağız. info @ starz.com.tr