STUDIO/TECH

Steinberg Cubasis: iPad ile Müzik Prodüksiyonu

iPad ile müzik üretmek artık sandığınızdan daha kolay...
Steinberg Cubasis: iPad ile Müzik Prodüksiyonu
Avatar

GarageBand bir kenara, en önemli DAW geliştiricilerinden birinin iPad için ilk markayı geliştirmesi sadece bir an meselesiydi ve görünüşe bakılırsa o geliştirici şimdilik Steinberg.

Cubasis, bir multitouch MIDI/audio sequencer içerisinde Cubase’in niteliklerini ve ruhunu yakalıyor. Açık şekilde, özelliklerin tamamı bakımından Mac/PC üzerinde çalışan büyük kardeşine pek yaklaşamasa da Cubase kullanıcılarına mobil bir muadilini 6.5 ve 7 proje çıkışı versiyonları ile sunuyor.

iPad’in işlem gücünden dolayı uygulama üzerinde çalışılabilecek audio ve MIDI track sayısının sınırlı olmasının yanında Cubasis, mikrofon ya da Core Audio/Core MIDI arabirimi ile kayıt yapabiliyor. Audio dosyaları üzerinde belli başlı temel prosesler (timestretch ve pitchshift özellikleri bulunmuyor) uygulanabilirken, MIDI parçaları piano roll ile (draw, move, delete, quantise ve transpose notes) editlenebiliyor.

Cubasis’in içerisinde 70 kadar HALion Sonic enstruman sample’ı yer alıyor ancak bu sample’lar iyi kalite seviyesinde olsa da tarz olarak çok fazla heyecanlanacak bir durum yok. İçeriğinde bol miktarda gitar, klavye, davul ve orkestra enstrumanı ve de az miktarda ilginç elektronik sound bulunuyor.

Yalnızca attack ve release parametrelerinin editlenebilir olmasının ötesinde fazla bir seçenek sunmamasından dolayı uygulama için “genel amaçlı” tanımlamasını yapmak oldukça uygun. Aynı durum biraz farklı şekilde, kullanılabilecek eğlenceli 300 adet MIDI ve audio loop için de söz konusu.

Uygulamada minimal kontrol seçeneklerine rağmen oldukça etkili on adet efekt bulunuyor. (her kanalda iki delay ve bir reverb’e yönlendirilebilen üç insert ve üç sabit aux bus bulunuyor)

Cubasis’in gerçekten parladığı kısım ise multitouch özelliği ile oldukça akıcı ve kolay bir biçimde gezinip, edit ve mix yapabildiğiniz aranje penceresi ve mixer. Oldukça kullanışlı olması ve etkileyici biçimde Cubase’e benzemesinin yanında uygulamanın fiyatı kolay yenilir yutulur cinsten değil, özellikle de Cubase kullanıcısı olmayanlar için.

Cubasis 1.1 versiyonunda, projelerinizde gerçeği ile uyumlu enstruman ve efekt aplikasyonlarını kullanmanıza olanak sağlayan Audiobus desteği sunuyor. Kullanışlı bir doddle olan bu özellik ile kayıtlarınızda Korg’un synth’lerini ve Moog’un Animoog’unu diğerlerinin arasından seçerek kullanabilmenizi sağlıyor.

Bu durum uygulamanın cazibesini hatırı sayılır şekilde arttırıyor. Cubasis bu sayede oldukça güçlü bir iOS studio uygulama kapasitesi ile öne çıkıyor ve bu özelliği fiyatının yüksekliğini nispeten de olsa haklı çıkarıyor.

Click to add a comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

STUDIO/TECH
Avatar
@starzcomtr

Starz... S Tarz... Sokak Tarzı... Hip Hop / Rap / R&B / Club / Dance / DJ

More in STUDIO/TECH

mi smart home

Xiaomi Ev Güvenliği Skandalı

Starz Web15 July 2019

Apple ve Spotify’in zaferi! Bu sefer YouTube geride!

Fatih Yıldız11 July 2016

Bedava “Streaming” Tarihe mi Karışıyor?

Fatih Yıldız11 June 2016

Spotify: 30 milyon, Apple Music: 13 milyon; Ara Kapanabilecek mi?

Fatih Yıldız30 April 2016

YouTube’tan 60 milyon $’lık girişim : “Videolarınızı biz çekelim!”

Fatih Yıldız20 April 2016

Hoşgeldin Mp3cola.com!?

Fatih Yıldız3 April 2016

YouTube vs. Spotify; Son Durum!

Fatih Yıldız31 March 2016

Spotify-Apple Music; Rekabet hızlandı!

Fatih Yıldız26 March 2016
Youtube-fake-hit

Youtube Savaşlarında Yeni Hile ! “İzlenme Sayısı Düşürme”

Starz Web9 December 2015