STUDIO/TECH

Rusya, Apple Ürünlerini Yasaklıyor!

Rusya, Apple Ürünlerini Yasaklıyor!
Avatar

Rusya ve Amerika arasındaki dinmek bilmeyen siyasi sürtüşmeler, Amerikan teknoloji firmalarının başını ağrıtmaya devam ediyor. Amerika tarafından Rus şirketlerine uygulanan ekonomik yaptırımlar, hayli büyük bir pazar olan Rusya’da karşılığını bulmaya devam edecek gibi görünüyor.

Halen Rusya pazarında Amerikan markalarına çok ciddi vergiler uygulanıyor, bununla da yetinilmeyerek kısıtlamalar getiriliyor. Rusya bu şekilde Amerika tarafından kendisine karşı uygulanmaya çalışılan siyasi baskıya giderek artan bir direniş gösteriyor. Apple ürünleri de Rusya tarafından uygulanan ithalat vergisinden payına düşeni alıyor.

Ancak Rusya’nın yılbaşından itibaren Apple ürünlerinin satışını yasaklayacağına dair çıkan haberler, karşılıkları yaptırımların yeni bir safhasına işaret ediyor. Rusya bir süre önce yeni bir kanun çıkarmış ve Rusya sınırları içinde hizmet veren firmaların, Rus vatandaşların verilerini farklı ülkelerdeki sunucularda saklamasını yasaklamıştı.

İşte şimdi Apple ürünlerine gelmesi beklenen yasağın ardında aslında bu kanun var. Apple’ın iCloud sunucuları Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde bulunuyor. Apple tarafından satılan tüm tablet, telefon ve bilgisayarlar da, bu sunuculara bağlanıyorlar. Eğer Apple önümüzdeki günlerde Rus kullanıcılar için Rusya içinde özel sunucular açmazsa, bu yeni kanun yüzünden Apple ürünlerinin satışı yasaklanabilir.

Tabii uzak bir ülkede yeni sunucu altyapısı oluşturmak ve verilerin bir kısmını buraya hapsetmek, pek kolay ve ucuz bir iş değil. Ancak Rusya’nın da yeni kanunda kimse için geri adım atmaya niyeti yok gibi görünüyor. Bakalım Putin ve Tim Cook bir ortak noktada buluşabilecekler mi?

Click to add a comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

STUDIO/TECH
Avatar
@starzcomtr

Starz... S Tarz... Sokak Tarzı... Hip Hop / Rap / R&B / Club / Dance / DJ

More in STUDIO/TECH

mi smart home

Xiaomi Ev Güvenliği Skandalı

Starz Web15 July 2019

Apple ve Spotify’in zaferi! Bu sefer YouTube geride!

Fatih Yıldız11 July 2016

Bedava “Streaming” Tarihe mi Karışıyor?

Fatih Yıldız11 June 2016

Spotify: 30 milyon, Apple Music: 13 milyon; Ara Kapanabilecek mi?

Fatih Yıldız30 April 2016

YouTube’tan 60 milyon $’lık girişim : “Videolarınızı biz çekelim!”

Fatih Yıldız20 April 2016

Hoşgeldin Mp3cola.com!?

Fatih Yıldız3 April 2016

YouTube vs. Spotify; Son Durum!

Fatih Yıldız31 March 2016

Spotify-Apple Music; Rekabet hızlandı!

Fatih Yıldız26 March 2016
Youtube-fake-hit

Youtube Savaşlarında Yeni Hile ! “İzlenme Sayısı Düşürme”

Starz Web9 December 2015