STUDIO/TECH

NI Traktor Scratch A10 Mk2 İncelemesi

NI Traktor Scratch A10 Mk2 İncelemesi
Avatar

Native Instruments’in ilk etapta neden MK2′yi yayımlamadığını sorduğunuzu duyuyor gibiyim. Native Instruments, bir üründe bütün özelliklerini kullanmayarak, her çıkardığı üründe teker teker farklı geliştirilmiş özellikler ekleyerek, kendi pazarını daha canlı ve cazip kılmaya devam ediyor. Hem piyasada daha aktif bulunuyor hemde bu sayede ticari açıdan daha iyi gelir sağlıyor.

Traktor Audio 10, adeta gizli bir plan gibi sessizce oluşturulmuş ve hissettirmeden piyasaya sürülmüş bir ürün. Ayrıca Native Instruments yetkilerinin Audio 10′u yeni bir ürün yerine bir güncelleme olarak görmesi dikkat çekici. O zaman bu kadar titizlikle çıkarılan bu güncellemenin eski versiyonuna göre farklılıklarını görelim.

traktor-stratch-a10

Peki Ya Bu Yenilikler Ne Anlama Geliyor?

Traktor Scratch A10′un en iyi tarafı artık harici güç olmadan, sadece USB gücüyle çalışabiliyor olması, fakat hala Direct Thru(sic) modu kullanılmak isterse direkt ses kartı üzerinden çalışmak için harici güç gerekiyor.

Phono pre-amplifikatördeki yapılan değişiklik bir çok kişi tarafından farkedilmemiş olabilir ve ayrıca bulundurduğu Timecode, müzikleri okumasına da yardımcı durumda. Direct Thru modu sayesinde doğrudan kaliteli bir vinyl sesine sahip olmak mümkün.

Eğer Native Instruments’ın mükemmel multi-core kablolarını kullanırsanız, Yüksek Empedans mikser kanalından doğrudan bir değişiklik yapıldığı zaman, Audio 10 uzaktaki bir Turntable’a giden sinyali mükemmel bir bir şekilde koruyarak aktarıyor ve sesi tamamen olması gerektiği gibi, gayet canlı alıyor.

Başka Neler Yeni?

Traktor Scratch A10, Traktor S4 MK2 da olduğu gibi yeni bir ürün değildir. Aksine Traktor Scratch A10 sadece bir güncellemedir.

Traktor, öncelikle markalaştırılmış ürünler yaratmak için bugünlere kadar geliştirilmiş ve yeni güncellemesi “Traktor Scratch A10″ ismi ile bir ekol olma yolunda önemli adımlar atmış.

Traktor DJ ve iPad’in içindeki Native Instruments yazılımlarıyla Traktor Scratch A10′un kullanılabilemesi, MK2 ile iOS7′in dostluğunu doğruluyor.

Ayrıca Traktor Scratch A10′da bir çok farklı kablo kancası da bulunuyor ve bu alet “minik tasarım harikası” olarak adlandırılıyor.

Eski ve Yeni Versiyonları Karşılaştırma

Cihazdaki değişiklikleri ve ses kalite farklılıklarını ölçmek için A / B / C testini uyguladık. Hepsi temel olarak Xone ile çalışabildiği için Audio 8′i Xone62 ile kullandık. Her birine eşit çıkış almak için ayrı bi kanalda çalışan 3 ses arayüzlerini ve kazançlarını eşitledik. Ve test ettiğimiz parça “Daft Punk – Get Lucky” :)

Ses Çıkış Seviyesi Farkı
Eski MK1 A10: Ses arabirimi Audio 8 ve MK2′den daha temiz ve sessiz çalışıyor. Çok değil ama cihazı biraz daha ısındığında çalıştırmak gerekiyor.
Yeni MK2 A10: Test sonunda çıkış seviyesi Audio 8 ile aynı olduğunu farkettik.

Direct Thru Modu
Eski MK1 A10: Audio 8, arayüzünden geçerken aletin dip gürültüsü daha sessiz çalışıyor.
Yeni MK2 A10: Ses, çıkış arabirimini geçtiğinde daha önce hiç bu kadar gürültüsüz bir sese sahip olamadığımızı farkettiriyor.

Sonuç

Söylediğimiz gibi ses çıkışlarında farklı seviyeler aldık. Direct Thru Mode kullanımıyla sesin kaybı konusunda olumsuzluklar giderilmiş. Donanımın ses alışverişi harika ve adeta bir tank gibi inşa edilmiş. Traktor Scratch A10, iOS7 ile çalışır durumda ve şu anda kullanabilmek için ihtiyacınız olan tek şey bir USB bağlantısı…

Click to add a comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

STUDIO/TECH
Avatar
@starzcomtr

Starz... S Tarz... Sokak Tarzı... Hip Hop / Rap / R&B / Club / Dance / DJ

More in STUDIO/TECH

mi smart home

Xiaomi Ev Güvenliği Skandalı

Starz Web15 July 2019

Apple ve Spotify’in zaferi! Bu sefer YouTube geride!

Fatih Yıldız11 July 2016

Bedava “Streaming” Tarihe mi Karışıyor?

Fatih Yıldız11 June 2016

Spotify: 30 milyon, Apple Music: 13 milyon; Ara Kapanabilecek mi?

Fatih Yıldız30 April 2016

YouTube’tan 60 milyon $’lık girişim : “Videolarınızı biz çekelim!”

Fatih Yıldız20 April 2016

Hoşgeldin Mp3cola.com!?

Fatih Yıldız3 April 2016

YouTube vs. Spotify; Son Durum!

Fatih Yıldız31 March 2016

Spotify-Apple Music; Rekabet hızlandı!

Fatih Yıldız26 March 2016
Youtube-fake-hit

Youtube Savaşlarında Yeni Hile ! “İzlenme Sayısı Düşürme”

Starz Web9 December 2015