STUDIO/TECH

iLok 2’nin Sonu Göründü!

iLok 2’nin Sonu Göründü!
Avatar

Meşhur iLok’u bilmeyeniniz yoktur. Ancak bilmeyenler için yinede kısaca anlatalım. Lisanslı plugin veya çeşitli DAW yazılımlarında karşımıza çıkan iLok USB Anahtarı, yazılımın lisanslı olarak çalışması için bir anahtar görevi görüyor. Bu şekilde satın aldığınız plugin yada yazılımı iLok USB anahtarı ile etkinleştirip, kullanabiliyorsunuz.

İlk çıktığında asla kırılamayacağı söylenen iLok 2’nin güvenlik duvarının aşıldığı ve hacklendiği bilgisi gündeme bomba gibi oturdu. Yabancı kaynaklı forumlarda dolaşan bilgiye göreiLok 2’nin daha önce Pro Tools 10’u kırmayı başaran openssh adlı hacker tarafından güvenlik duvarının aşıldığı ve hacklendiği söyleniyor. Üstelik şimdiye kadar kırılan yazılımlar/pluginler arasında Sonnox Oxford, MOTU, McDSP, Audio Ease, Eventide, Softube, Antares ve Slate Digital gibi firmalar yer alıyor. Konuyla ilgili yetkililerden henüz bir açıklama yapılmasa da mevcut durum, iLok 3’ün çıkışının biraz erkene alınacağını gösteriyor.

Şimdilik sadece Mac tabanlı işletim sistemlerinde kırılan iLok 2, bu vakayla birlikte büyük bir hayal kırıklığı yarattı ve iLok gibi USB Anahtar uygulamasını tercih eden firmaların güvenini sarstı. Tabi konu hakkında savunulan ortak görüş ise adı geçen firmaların fiyat politikaları yüzünden böyle bir durumla karşı karşıya kalmaları… Bizde öyle tahmin ediyoruz ki yazılım firmaları lisanslı ürün fiyatlarını makul seviyelere indirmedikçe böyle vakalarla daha çok karşı karşıya geleceğiz. Bakalım bundan sonraki süreçte firmalar nasıl bir yol izleyecek? Bekleyip, göreceğiz…

Click to add a comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

STUDIO/TECH
Avatar
@starzcomtr

Starz... S Tarz... Sokak Tarzı... Hip Hop / Rap / R&B / Club / Dance / DJ

More in STUDIO/TECH

mi smart home

Xiaomi Ev Güvenliği Skandalı

Starz Web15 July 2019

Apple ve Spotify’in zaferi! Bu sefer YouTube geride!

Fatih Yıldız11 July 2016

Bedava “Streaming” Tarihe mi Karışıyor?

Fatih Yıldız11 June 2016

Spotify: 30 milyon, Apple Music: 13 milyon; Ara Kapanabilecek mi?

Fatih Yıldız30 April 2016

YouTube’tan 60 milyon $’lık girişim : “Videolarınızı biz çekelim!”

Fatih Yıldız20 April 2016

Hoşgeldin Mp3cola.com!?

Fatih Yıldız3 April 2016

YouTube vs. Spotify; Son Durum!

Fatih Yıldız31 March 2016

Spotify-Apple Music; Rekabet hızlandı!

Fatih Yıldız26 March 2016
Youtube-fake-hit

Youtube Savaşlarında Yeni Hile ! “İzlenme Sayısı Düşürme”

Starz Web9 December 2015