STUDIO/TECH

Facebook, YouTube’u geçiyor!

Yapılan bir araştırmaya göre pek çok şirket, video reklamlarını YouTube yerine Facebook üzerinde yayınlamayı tercih etmeye başladı.
Facebook, YouTube’u geçiyor!
Avatar

Mixpo tarafından gerçekleştirilen ve Aralık 2014 tarihindeki verileri baz alan bir araştırma, şirketlerin yeni video reklamları için YouTube yerine Facebook’u tercih edeceklerini gösteriyor. ABD’li reklam sektörü devlerinin onda dokuzu ilerleyen dönemde video reklamları için Facebook’u düşünüyor. Son zamanlardaki yüzde 3.7’lik yükselişe rağmen, YouTube ise yüzde 5.5 farkla önde olan Facebook’un ardında kalıyor.

Öte yandan Instagram, Twitter ve LinkedIn gibi mecralar da güçlenirken, katılımcılar her bir platform için video reklam hedefleri olduğunu açıklıyor. YouTube ve Facebook harici platformlarda en hızlı yükselişin ise LinkedIn’de olması bekleniyor. Araştırma sonuçlarına göre “LinkedIn’de reklam vereceğim” diyenlerin oranı yüzde 9.3’ten yüzde 24.1’e çıkacak. LinkedIn, bu sayede video reklamlarında Vine ve Tumblr’ı geride bırakarak beşinci sıraya yükselecek.

Aynı araştırma, reklamverenlerin artık direkt videolardan öte, kullanıcıların interaktif olarak katılımda bulunacağı ve geri dönüşler alabilecekleri video reklamları istediklerini de gösteriyor.

Kinetic Social’ın verilerine göre ise Facebook, video reklamlarında 2015’e hızlı bir giriş yaptı. ABD’li reklamcılar bu platformda bir çeyrekten diğerine yüzde 14.4’ten yüzde 30.7’ye varan reklam verme oranlarına yaklaşmış durumda.

eMarketer’a göre bu sene 157.1 milyon müşteri (ABD’deki internet kullanıcılarının yüzde 60.5’i ve nüfusun yüzde 48.9’u) herhangi bir cihaz üzerinden Facebook’a erişmiş. Takvimler 2019’u gösterdiğindeyse ABD popülasyonunun yüzde 51.8’i ya da internet kullanıcılarının yüzde 62.1’inin Facebook üyesi olacağı öngörülüyor.

[su_label type=”info”]KAYNAK: Tech Inside[/su_label]

Click to add a comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

STUDIO/TECH
Avatar
@starzcomtr

Starz... S Tarz... Sokak Tarzı... Hip Hop / Rap / R&B / Club / Dance / DJ

More in STUDIO/TECH

mi smart home

Xiaomi Ev Güvenliği Skandalı

Starz Web15 July 2019

Apple ve Spotify’in zaferi! Bu sefer YouTube geride!

Fatih Yıldız11 July 2016

Bedava “Streaming” Tarihe mi Karışıyor?

Fatih Yıldız11 June 2016

Spotify: 30 milyon, Apple Music: 13 milyon; Ara Kapanabilecek mi?

Fatih Yıldız30 April 2016

YouTube’tan 60 milyon $’lık girişim : “Videolarınızı biz çekelim!”

Fatih Yıldız20 April 2016

Hoşgeldin Mp3cola.com!?

Fatih Yıldız3 April 2016

YouTube vs. Spotify; Son Durum!

Fatih Yıldız31 March 2016

Spotify-Apple Music; Rekabet hızlandı!

Fatih Yıldız26 March 2016
Youtube-fake-hit

Youtube Savaşlarında Yeni Hile ! “İzlenme Sayısı Düşürme”

Starz Web9 December 2015