STUDIO/TECH

En İyi 8 MIDI Klavye Önerisi

Korg’dan Nektar’a, Native Instruments’den Roland’a çoğu önemli markanın en çok tercih edilen 8 MIDI klavyesini bir araya getirdik.
En İyi 8 MIDI Klavye Önerisi
Avatar

Bildiğiniz gibi oldukça kaliteli ve kullanışlı MIDI klavyeleri 150-200 $ fiyat aralığında almak mümkün, ancak bunlara daha fazla para ödemek için de sebepler yok değil…

Ancak fiyat arttıkça artan malzeme kalitesi ve fonksiyonellik çoğu zaman karışıklığada sebep olabilir. MIDI Klavyenizin üzerinde onlarca kontrol olması ve bu kontrollerin tek tek elle atanması çoğu müzisyenin canını sıkan bir durum olabiliyor. Durum böyle olunca MIDI Klavye seçerken, en pahalısını değil en uygununu seçmek gerekiyor. Şunu unutmayın ki, en pahalı olan her zaman en iyisi olmayabiliyor…

Çoğu müzisyen her zaman 61 tuşlu MIDI Klavyeleri tercih etse de, tuş sayısı arttıkça klavyeyi kullanmanın zorlaştığını da unutmamak gerekiyor. Belki 61 tuşla daha fazla oktava sahip olabilirsiniz ancak parmaklarınızın hızı bu kadar oktav aralığına alışkın değilse sonuç asla beklediğiniz gibi olmayacaktır.

MIDI Klavye satın alırken oktav aralığı ve tuş sayısından sonra dikkat edilen hususlardan birisi de kontrol parametreleridir. Bu parametreler markadan markaya değişse de genelde her MIDI klavyede Knob, Pad ve Fader gibi kontrol birimleri sabit olarak yer alır. Tuş sayısı arttıkça yani klavye büyükdükçe, bu kontrol parametrelerinin sayısı da artar. Tabi kontrol parametrelerinin dışında daha artistik özellikler de MIDI Klavyelerde yer alabilir. Örnek vermek gerekirse Native Instruments’in geçtiğimiz aylarda tanıttığı Kontrol S Serisi MIDI klavyeleri, renkli arka led özelliği sayesinde oldukça artistik ve hoş bir görünüme sahiptir. Bunun gibi daha birçok özellik bu duruma örnek verilebilir. Unutulmaması gereken şey ise doğru fiyat/performans aralığında ihtiyacınız olan MIDI klavyeyi bulmaktır.

Biz de sizler için oturduk ve size önerebileceğimiz 8 adet MIDI klavyeyi bir araya getirdik. Gelin hep birlikte en iyi 8 MIDI klavyeye göz atalım…

Önceki8 / 1Sonraki

KORG TAKTILE

1. KORG TAKTILE

korg-taktile

Taktile, Korg’un efsanevi MIDI klavyelerinden bir tanesi. 25 ve 49 tuşa sahip iki farklı modeli bulunuyor. Ayrıca Taktile’ın Korg’un klasik synth seslerini içeren yarı synth/controller yapısına sahip bir başka modeli daha bulunuyor.

Taktile’ın üzerinde oldukça fonksiyonel kontrol parametreleri bulunuyor. Slider, Pitch Wheel vb. zaten olması gereken bütün özellikler mevcut. XY touchpad, OEL ekranı ve üzerinde yer alan arpeggiator hemen dikkatimizi çekmeyi başarıyor. Ayrıca Taktile, tüm DAW’lar ile de kolayca entegre olabiliyor ve üzerinde yer alan tüm kontrol parametreleri kişiselleştirilebiliyor. Klavye’nin sadece 25 ve 49 tuşlu modelleri mevcut.

Üretici Firma: KORG
Fiyat: 249 $

Önceki8 / 1Sonraki

KORG TAKTILE

Click to add a comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

More in STUDIO/TECH

mi smart home

Xiaomi Ev Güvenliği Skandalı

Starz Web15 July 2019

Apple ve Spotify’in zaferi! Bu sefer YouTube geride!

Fatih Yıldız11 July 2016

Bedava “Streaming” Tarihe mi Karışıyor?

Fatih Yıldız11 June 2016

Spotify: 30 milyon, Apple Music: 13 milyon; Ara Kapanabilecek mi?

Fatih Yıldız30 April 2016

YouTube’tan 60 milyon $’lık girişim : “Videolarınızı biz çekelim!”

Fatih Yıldız20 April 2016

Hoşgeldin Mp3cola.com!?

Fatih Yıldız3 April 2016

YouTube vs. Spotify; Son Durum!

Fatih Yıldız31 March 2016

Spotify-Apple Music; Rekabet hızlandı!

Fatih Yıldız26 March 2016
Youtube-fake-hit

Youtube Savaşlarında Yeni Hile ! “İzlenme Sayısı Düşürme”

Starz Web9 December 2015