Genel

YouTube’tan 60 milyon $’lık girişim : “Videolarınızı biz çekelim!”

YouTube’tan 60 milyon $’lık girişim : “Videolarınızı biz çekelim!”
Fatih Yıldız

YouTube, dolayısyla Google, sanatçı kariyerlerine katkıda bulunacak bir projeyi hayata geçirmek için kolları sıvadı. 60 milyon USD’lık bir bütçeyi de bu proje için ayırdıkları söylenmekte.
Aslında YouTube bu tarz promosyon hareketlerine pek de yabancı değil; platformda Michella Phan, Bethany Mota ve Zoella gibi isimlere verdiği destek hatırısayılır bir bütçe içermekte idi.
Keza Google da, 2013 yılında “300 Entertainment”e yaptığı 5 milyon USD’lık katkı ile bu şirketin sanatçı portföyünün artmasını sağlamış (Young Thug,T-Wayne v.d.), geçtiğimiz yıl Fetty Wap ile YouTube’ta 750 milyonluk bir izlenme sayısını buldurtmuştu.

Bu arada Apple Music’in , Drake ve Coldplay gibi sanatçı ve grupların videolarının bütçelerini üstlendiğini biliyoruz, peki niye dünyanın en büyük video platformu olan YouTube böyle bir yatırımı düşünmesin ki..?

YouTube başlangıçta hali hazırda bir workshop girişimi olan Foundry üstünden bir çalışma ile başlıyor bu projeye; LA ve Londra’da, müzisyenlerin canlı performanslarından yapılacak seçmeler hafta içinde YouTube’tan yayınlanmaya başlanacak.
Bir diğer Foundry workshop’u ise ay sonunda NewYork’ta başlatılacak ve The Chicago Kid ve Gemaine dahil olmak üzere ilk etapta beş sanatçı bu projeden faydalandırılacak.
Ama önümüzdeki birkaç hafta içinde müzik dünyasının büyük isimlerinin de bu projeye dahil edildiğini duymamız sürpriz olmayacak tabii ki! Dolayısıyla YouTube’ta da artık Apple Music, TIDAL ve Spotify’da sıkça rastladığımız bol “exclusive video”lara hazır olalım…Tabii bu aşamada bilhassa ünlü sanatçı menajerlerine yönelik teklifler daha bir öne çıkacak, sanatçıların ‘YouTube exclusive video’larının bütçelerinin karşılanması, hatta YouTube için exclusive show’ların hazırlanması ve nihayetinde kuvvetli bir pazarlama ve promosyon çalışması yapılması teklifleri iştah kabartacaktır.
Ancak böyle bir haberin ortaya çıkma zamanı da oldukça manidar; bilindiği gibi YouTube’un büyük müzik şirketleriyle geniş katalogların lisansına ilişkin yaptığı görüşmelerdeki tıkanıklıklar devam etmekte. Universal şirketi ile uzun süreden beri yürürlükte olan sözleşmesi de bitti ve şirket şimdilik sadece aylık bazda yapılacak sözleşmelerle işbirliğini sürdürmek istiyor.
Tüm bunların yanısıra, geçtiğimiz hafta içinde Avrupa Komisyonunun Dijital Single Market VP’si Andrus Ansip’in, Spotify’ın hak sahiplerine 1,6 milyar € ‘luk ödemesine karşılık, milyarlarca kullanıcısına rağmen YouTube’un sadece 600 milyon USD ödeme yaptığını belirtmesi, hali hazırdaki serzenişleri haklı göstermekte ve YouTube’un, yukarıda bahsettiğimiz katkı projesiyle amacının müzik dünyasına yeni starlar hazırlayıp, promosyonlarını yapmak mı yoksa büyük müzik şirketlerine bağlı sanatçılara yönelik finansal etkisini kullanmak mı olduğu soru işareti olarak gündemde…

More in Genel

En büyük merakımızı giderme vakti

bulutuzer27 January 2020

Her gün nasıl yazılır? TDK her gün yazılışı bitişik mi, ayrı mı?

bulutuzer24 January 2020

Bir şey TDK yazımı… Bir şey yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

bulutuzer22 January 2020

Birkaç TDK yazımı… Birkaç nasıl yazılır, ayrı mı, birleşik mi?

bulutuzer20 January 2020

Ödüllü roman yeni baskısıyla raflarda

bulutuzer17 January 2020

2020 Oscar adayları belli oldu

bulutuzer15 January 2020

Hematoloji hastaları "ÇABA"larını resimle buluşturdu

bulutuzer12 January 2020

Kimdir bu hikayenin sahibi?

bulutuzer10 January 2020

“Normalleşmeyi unuttuk!”

bulutuzer7 January 2020