Genel

YouTube’tan 60 milyon $’lık girişim : “Videolarınızı biz çekelim!”

YouTube’tan 60 milyon $’lık girişim : “Videolarınızı biz çekelim!”
Fatih Yıldız

YouTube, dolayısyla Google, sanatçı kariyerlerine katkıda bulunacak bir projeyi hayata geçirmek için kolları sıvadı. 60 milyon USD’lık bir bütçeyi de bu proje için ayırdıkları söylenmekte.
Aslında YouTube bu tarz promosyon hareketlerine pek de yabancı değil; platformda Michella Phan, Bethany Mota ve Zoella gibi isimlere verdiği destek hatırısayılır bir bütçe içermekte idi.
Keza Google da, 2013 yılında “300 Entertainment”e yaptığı 5 milyon USD’lık katkı ile bu şirketin sanatçı portföyünün artmasını sağlamış (Young Thug,T-Wayne v.d.), geçtiğimiz yıl Fetty Wap ile YouTube’ta 750 milyonluk bir izlenme sayısını buldurtmuştu.

Bu arada Apple Music’in , Drake ve Coldplay gibi sanatçı ve grupların videolarının bütçelerini üstlendiğini biliyoruz, peki niye dünyanın en büyük video platformu olan YouTube böyle bir yatırımı düşünmesin ki..?

YouTube başlangıçta hali hazırda bir workshop girişimi olan Foundry üstünden bir çalışma ile başlıyor bu projeye; LA ve Londra’da, müzisyenlerin canlı performanslarından yapılacak seçmeler hafta içinde YouTube’tan yayınlanmaya başlanacak.
Bir diğer Foundry workshop’u ise ay sonunda NewYork’ta başlatılacak ve The Chicago Kid ve Gemaine dahil olmak üzere ilk etapta beş sanatçı bu projeden faydalandırılacak.
Ama önümüzdeki birkaç hafta içinde müzik dünyasının büyük isimlerinin de bu projeye dahil edildiğini duymamız sürpriz olmayacak tabii ki! Dolayısıyla YouTube’ta da artık Apple Music, TIDAL ve Spotify’da sıkça rastladığımız bol “exclusive video”lara hazır olalım…Tabii bu aşamada bilhassa ünlü sanatçı menajerlerine yönelik teklifler daha bir öne çıkacak, sanatçıların ‘YouTube exclusive video’larının bütçelerinin karşılanması, hatta YouTube için exclusive show’ların hazırlanması ve nihayetinde kuvvetli bir pazarlama ve promosyon çalışması yapılması teklifleri iştah kabartacaktır.
Ancak böyle bir haberin ortaya çıkma zamanı da oldukça manidar; bilindiği gibi YouTube’un büyük müzik şirketleriyle geniş katalogların lisansına ilişkin yaptığı görüşmelerdeki tıkanıklıklar devam etmekte. Universal şirketi ile uzun süreden beri yürürlükte olan sözleşmesi de bitti ve şirket şimdilik sadece aylık bazda yapılacak sözleşmelerle işbirliğini sürdürmek istiyor.
Tüm bunların yanısıra, geçtiğimiz hafta içinde Avrupa Komisyonunun Dijital Single Market VP’si Andrus Ansip’in, Spotify’ın hak sahiplerine 1,6 milyar € ‘luk ödemesine karşılık, milyarlarca kullanıcısına rağmen YouTube’un sadece 600 milyon USD ödeme yaptığını belirtmesi, hali hazırdaki serzenişleri haklı göstermekte ve YouTube’un, yukarıda bahsettiğimiz katkı projesiyle amacının müzik dünyasına yeni starlar hazırlayıp, promosyonlarını yapmak mı yoksa büyük müzik şirketlerine bağlı sanatçılara yönelik finansal etkisini kullanmak mı olduğu soru işareti olarak gündemde…

More in Genel

mi smart home

Xiaomi Ev Güvenliği Skandalı

Starz Web15 July 2019

WHO’ya Survivor Denisa’dan dolandırıcılık davası şoku !

Starz Web10 December 2018

Cihan Ölçek – Anahtar Teslim (DMC)

Starz Web2 October 2018

YouTube ve Hit’leri!

Starz Web30 August 2018

Goody Grace – Girls In The Suburbs Singing Smiths Songs (feat. G-Eazy) [Official Audio]

Starz Web29 August 2018

SPOTIFY artık SAMSUNG’un Kanatları Altında

Fatih Yıldız11 August 2018
denisa ft ender çabuker alamazsın

Survivor Denisa müzik listelerini sallamak için geliyor !

Starz Web9 August 2018
sadakatsiz

Sadakatsiz ile dikkatleri çeken Melodi ile röportaj yaptık

Starz Web28 February 2018

Ferhat Göçer Kalbinizden Vurmaya Geliyor

Starz Web27 February 2018