Genel

Youtube ve Google Play ‘den Eser Sahiplerine 3 Milyar $’lık Ödeme!

Youtube ve Google Play ‘den Eser Sahiplerine 3 Milyar $’lık Ödeme!
Fatih Yıldız

Google, You Tube ve Google Play Music platformlarına istinaden hak sahiplerine 3 milyar $‘lık ödeme yaptığını açıkladı. Her ne kadar bu paranın bu iki servis bazındaki dağılımı için bir veri bulunmuyorsa da, esas önemli olan açıklanan bu toplam meblağın, Spotify’ın bu yılın hemen başında açıkladığı, müzik endüstrisine yaptığı 3 milyar $’lık ödeme tutarı ile örtüşmesi.

Bu arada You Tube blog’unda bu haberle birlikte birtakım yorumlara da yer verilmiş. Buna göre You Tube sanatçı promosyonlarına ve merchandise satışlarına destek vermekte, bilet satışlarına yardımcı olmakta, ve tüm bunların yanı sıra -eleştirildiği gibi olmayıp- parça ve albüm download satışlarını -en azından- düşürmemekte ve hatta yer yer miktarlarını arttırmakta; bu konuda da Adele’i örnek gösteriyor You Tube blog’u. Bilindiği gibi Adele yayınlandığı ilk hafta ‘bir hafta içindeki en fazla download edilen sanatçı” ünvanını kazanmış ve aynı zamanda, ay içinde You Tube’ta yılın en hızlı yükselen videonun da sahibi olmuştu.
You Tube hali hazırdaki ‘ay bazında bir milyar kullanıcı’sı ile övünürken, Google Play Music izleyici sayısını bugüne kadar kesin rakamlarla açıklamadı. Ama şu da bir gerçek ki, çalışmalar her iki taraftan da hızla yürümekte..

Hali hazırda sadece A.B.D. de platform bulunduran You Tube Music 14 günlük ücretsiz deneme servisi ile üye kullanıcılarına kendi zevklerine göre kişisel müzik radyosu kurma olanağı verirken, You Tube Red’ten yapılan açıklamayla da tüm Red üyelerine reklamsız ve offline You Tube izleme imkanı sağlanmakta, ve de Spotify’ın rakibi Google Play Music’e de direk üyelik imkanı tanınmakta.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=Vibm8cwM8D0″ autoplay=”yes”]https://www.youtube.com/watch?v=MARKGdsrl-M[/su_youtube]

More in Genel

Her gün nasıl yazılır? TDK her gün yazılışı bitişik mi, ayrı mı?

bulutuzer24 January 2020

Bir şey TDK yazımı… Bir şey yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

bulutuzer22 January 2020

Birkaç TDK yazımı… Birkaç nasıl yazılır, ayrı mı, birleşik mi?

bulutuzer20 January 2020

Ödüllü roman yeni baskısıyla raflarda

bulutuzer17 January 2020

2020 Oscar adayları belli oldu

bulutuzer15 January 2020

Hematoloji hastaları "ÇABA"larını resimle buluşturdu

bulutuzer12 January 2020

Kimdir bu hikayenin sahibi?

bulutuzer10 January 2020

“Normalleşmeyi unuttuk!”

bulutuzer7 January 2020

Sir Yes Sir seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor

bulutuzer5 January 2020