Genel

Youtube ve Google Play ‘den Eser Sahiplerine 3 Milyar $’lık Ödeme!

Youtube ve Google Play ‘den Eser Sahiplerine 3 Milyar $’lık Ödeme!
Fatih Yıldız

Google, You Tube ve Google Play Music platformlarına istinaden hak sahiplerine 3 milyar $‘lık ödeme yaptığını açıkladı. Her ne kadar bu paranın bu iki servis bazındaki dağılımı için bir veri bulunmuyorsa da, esas önemli olan açıklanan bu toplam meblağın, Spotify’ın bu yılın hemen başında açıkladığı, müzik endüstrisine yaptığı 3 milyar $’lık ödeme tutarı ile örtüşmesi.

Bu arada You Tube blog’unda bu haberle birlikte birtakım yorumlara da yer verilmiş. Buna göre You Tube sanatçı promosyonlarına ve merchandise satışlarına destek vermekte, bilet satışlarına yardımcı olmakta, ve tüm bunların yanı sıra -eleştirildiği gibi olmayıp- parça ve albüm download satışlarını -en azından- düşürmemekte ve hatta yer yer miktarlarını arttırmakta; bu konuda da Adele’i örnek gösteriyor You Tube blog’u. Bilindiği gibi Adele yayınlandığı ilk hafta ‘bir hafta içindeki en fazla download edilen sanatçı” ünvanını kazanmış ve aynı zamanda, ay içinde You Tube’ta yılın en hızlı yükselen videonun da sahibi olmuştu.
You Tube hali hazırdaki ‘ay bazında bir milyar kullanıcı’sı ile övünürken, Google Play Music izleyici sayısını bugüne kadar kesin rakamlarla açıklamadı. Ama şu da bir gerçek ki, çalışmalar her iki taraftan da hızla yürümekte..

Hali hazırda sadece A.B.D. de platform bulunduran You Tube Music 14 günlük ücretsiz deneme servisi ile üye kullanıcılarına kendi zevklerine göre kişisel müzik radyosu kurma olanağı verirken, You Tube Red’ten yapılan açıklamayla da tüm Red üyelerine reklamsız ve offline You Tube izleme imkanı sağlanmakta, ve de Spotify’ın rakibi Google Play Music’e de direk üyelik imkanı tanınmakta.

More in Genel

mi smart home

Xiaomi Ev Güvenliği Skandalı

Starz Web15 July 2019

WHO’ya Survivor Denisa’dan dolandırıcılık davası şoku !

Starz Web10 December 2018

Cihan Ölçek – Anahtar Teslim (DMC)

Starz Web2 October 2018

YouTube ve Hit’leri!

Starz Web30 August 2018

Goody Grace – Girls In The Suburbs Singing Smiths Songs (feat. G-Eazy) [Official Audio]

Starz Web29 August 2018

SPOTIFY artık SAMSUNG’un Kanatları Altında

Fatih Yıldız11 August 2018
denisa ft ender çabuker alamazsın

Survivor Denisa müzik listelerini sallamak için geliyor !

Starz Web9 August 2018
sadakatsiz

Sadakatsiz ile dikkatleri çeken Melodi ile röportaj yaptık

Starz Web28 February 2018

Ferhat Göçer Kalbinizden Vurmaya Geliyor

Starz Web27 February 2018