Genel

..Ve DUFFY Geri Döndü

..Ve DUFFY Geri Döndü
Fatih Yıldız

Müzik dünyasına yeni giren şarkıcılar için bir eğitici öykümüz var; Duffy’nin hikayesi
Duffy 2008 yılı mart ay’ında “Rockferry” isimli ilk albümünü çıkarır; Albüm İngiltere, Almanya, Hollanda, Norveç dahil tam 10 ülkede 1 numaraya kadar yükselerek büyük başarı elde eder. Hatta 2008 yılı içinde 1,7 milyon satışı ile Take That’in “Circus”, Rihanna’nın “Good Girl Gone Bad” ve Leona Lewis’in “Spirit” albümlerini arkada bırakarak 2008 yılı İngiltere’de en çok satan albümü ünvanını alır.
Şimdi bundan sonra Duffy’nin kariyerinin birdenbire nasıl değiştiğini görelim; 2099 yılında Duffy 35 milyon paundluk bir reklamın yüzü olacaktır. Duffy bir TV reklamında Diet Coke’u tadmakta ve de tavsiye etmektedir. Ancak ne var ki bu reklam eleştirmenlerce ve de sevenleri tarafından hiç ummadığı bir tepki görür. “Yanlışlıklarla dolu, seyredilmesi imkansız” gibi ifadelerle eleştirilir bu reklam. Duffy, belki öyle pek yerin dibine batırılmamıştı ama , o zaman için pek de uygun görülmeyen bir “artist, sanatçı-marka birlikteliği”nin azizliğine uğramış, bunun neticesinde de 2010 yılında çıkardığı “Endlessly” albümü, İngiltere’de Top 10’a yükselebilmesine rağmen ilk albüm “Rockferry”nin onda bir satışını dahi yakalayamamış, hatta bunun yanı sıra bu albümden single olark piyasaya sürülen “Well, Well, Well” parçası İngiltere 45’likler listesinde Top 40’ a bile girememişti.
Duffy, “Endlessly”albümden başka bir single da yapmamış, yeni bir prodüksiyonla da çıkmamıştı karşımıza 2015 e kadar; bir şekilde unutulmaya yüz tutmuş gibi görünüyordu…ta ki.. tam da pop kariyeri bitmiş gibi bakılırken…Eylül ay’ı ortalarında Tom Hardy’nin başrolde yer aldığı İngiliz filmi “Legend” in soundtrack’inde bir single ile karşımıza çıkıverdi Duffy, “Whole Lot Of Love” ile…
Filmde Timi Yuro isimli bir şarkıcıyı canlandıran Duffy , filmin soundtrack’indeki “Are You Sure” ve Yuro’nun 1960 hit’i“Make The World Go Away” adlı parçaları da seslendirmekte.
Duffy’nin bu ani dönüşü, eski plak şirketi Universal “i harekete geçirdi ve hem de pek alışılmadık bir şekilde.
Universal’in ana şirketi Fransız Vivendi’nin CEO’su Arnaud de Puyfontaine, yaptığı açıklamada Duffy’nin Universal Music Catalogue (UMC) ‘unda yeniden yer alacak olmasını cross-media işbirliği bazında taze bir hamle olduğunu söyledi.

Vivendi’nin sahibi olduğu ve de “Legend” filminin yapımcısı StudioCanal da bu işbirliği içinde Duffy’yi filmin promosyonunda ön saflarda tutacaklarını açıkladı.
Tabii ki bu cross-media çalışması Duffy için oldukça olumlu bir gelişme; daha birkaç ay öncesine kadar kariyeri bitmiş gözüken Duffy, yeniden bir hayat çizgisi oluşturmanın başlangıcında; öyle ki müzik dünyası bu en büyük pop megastar’ından yeni bir albüm beklentisi içine girmiş durumda..
Evet, doğrudur, Adele’nin 2inci albümü tüm dünyada 30 milyon adet satışı ile Duffy’nin2inci albümü “Endlessly”yi oldukça geride bıraktı, ancak şu günlere kadar İngiltere’de 1,5 milyon satan ilk albümü “19”un, Duffy’nin 2008 yılında bıraktığımız “Rockferry” albümünün satışına henüz yetişememiş olmasının da altını kalın çizgiyle çizmemiz gerekiyor.

View Comments (1)

1 Comment

  1. Avatar

    gökhan dreamer

    1 November 2015 at 13:57

    Hastayım bu hatuna

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

More in Genel

mi smart home

Xiaomi Ev Güvenliği Skandalı

Starz Web15 July 2019

WHO’ya Survivor Denisa’dan dolandırıcılık davası şoku !

Starz Web10 December 2018

Cihan Ölçek – Anahtar Teslim (DMC)

Starz Web2 October 2018

YouTube ve Hit’leri!

Starz Web30 August 2018

Goody Grace – Girls In The Suburbs Singing Smiths Songs (feat. G-Eazy) [Official Audio]

Starz Web29 August 2018

SPOTIFY artık SAMSUNG’un Kanatları Altında

Fatih Yıldız11 August 2018
denisa ft ender çabuker alamazsın

Survivor Denisa müzik listelerini sallamak için geliyor !

Starz Web9 August 2018
sadakatsiz

Sadakatsiz ile dikkatleri çeken Melodi ile röportaj yaptık

Starz Web28 February 2018

Ferhat Göçer Kalbinizden Vurmaya Geliyor

Starz Web27 February 2018